Összefoglaló II. (2020. II. félév)
Ha lemaradtál volna valamelyik blogposztról az elmúlt negyedévben, akkor most összefoglalva elolvashatod eddig miről is volt szó. Ha valamelyik téma felkeltette az érdeklődésedet, könnyedén visszakeresheted a teljes bejegyzést.
Hazai növényi olajok
Ligetszépe olaj: Könnyen, gyorsan és mélyen felszívódik, a bőrfaggyúval keveredve csökkenti annak olvadáspontját, ezáltal segíti a bőrbe való beszívódást
Homoktövis olaj: valóban csodanövény, hiszen sokféle egészségügyi problémára nyújt megoldást. Az olajban található fitoszterolok, karotinoidok hatékonyan ellensúlyozzák az idő előtti öregedési folyamatokat, mint például a pigmentfoltok megjelenése, tónusvesztés, finom ráncok megjelenése, valamint mérséklik a túlzott UV sugárzás okozta káros hatásokat.
Csipkebogyó olaj: vékony állagának köszönhetően „száraz olaj”, amely lehetővé teszi, hogy könnyen felszívódjon. A csipkebogyó magolaj pigmentsejtek működését szabályozó hatása révén elősegíti a bőr természetes színének és tónusának helyreállítását, miközben halványítja a sötét pigmentfoltokat.
Szőlőmagolaj: kiváló felszívódási és terülési tulajdonságokkal is rendelkezik. Könnyű olaj, amely gyorsan és mélyen szívódik be a bőrbe. A bőrfaggyúval keveredve csökkenti annak olvadáspontját, ezáltal segíti a bőrbe való beszívódást, csökkenti a pórusok eltömődésének valószínűségét.
Napraforgó olaj: Vékony állagának köszönhetően a napraforgóolaj könnyen felszívódik a bőrbe anélkül, hogy eltömítené a pórusokat. Antibakteriális és pórusösszehúzó hatású.
Ricinus olaj: jól tapadó, víztaszító védőolaj, amely óvja a bőrt a káros külső behatásoktól. A ricinusolaj magas zsírsavtartalma késlelteti az öregedés jeleit, mivel mélyen hidratálja, lágyítja és megnyugtatja a bőrt. Fokozza a rugalmasságot, serkenti a kollagéntermelést.
Teljes körű anti-aging
Ma az ember hamarabb öregszik, mint ahogy azt a biológiai órája indokolná. Az élet sajátsága a test születése, kifejlődése, majd gyengülése és törvényszerű halála. Mi felelős az öregedésért?
Oxidáció: során az élő anyag elhasználódik, megsemmisül. Az oxidáció közben energia keletkezik, melyet a természet vagy a szervezet hasznosíthat. Az oxidáló szerek ellentétei a redukáló szerek vagy anyagok, melyek elszenvedik az oxidációt.
Szabad gyökök és antioxidánsok. A szabad gyökök olyan molekulák vagy molekularészletek, amelyek többnyire gyorsan mozognak, és az élő szervezetben folyton más hasznos molekulákba, sejtekbe, szövetekbe ütköznek, ott azonnal roncsolnak. E tulajdonságaik révén nagyon agresszívek és rövid életűek, egyfajta „kamikaze részecskék”, melyek bár megsemmisülnek abban a reakcióban, melybe beleütköznek, viszont tönkreteszik vagy jelentősen átalakítják a megtámadott molekula szerkezetét. Az oxidációs folyamatban a fehérjék, a nukleinsavak és a zsírok károsodnak, és ez okozza az öregedést, a krónikus betegségek kialakulását. Az antioxidánsok viszont csökkentik az oxidatív stresszt. Elfogják a szabad gyököket, mielőtt azok életfontos molekulákat, sejtrészeket károsítanának. Az antioxidánsok rendkívül sokfélék: vitaminok, enzimek, aminosavak, flavonoidok.
Oxidatív stressz – gyógyítás – megelőzés: Az oxidatív stressz során a szabad gyökök a sejteket károsítják. Az oxidatív stressz olyan károsodásokat hoz létre, melyek nem visszafordítható változások, öregedés a testben. Nem lehet tehát megspórolni az életmódváltást. Fontos a növény hangsúlyos táplálkozás, a mozgás, sport, a káros szokások feladása.
A napozásról
Klorofill: A zöldségekben, gyümölcsökben lévő klorofill egy pigment, ami a növények leveleinek kölcsönzi színét. Az ember egészsége szempontjából a klorofill ugyanolyan fontos, mint a napfény.
Jótékony élettani hatások: A nap ultraibolya tartománya biztosítja, hogy szervezetünkben D-vitamin keletkezzen, ami nélkül csontozatunk és immunrendszerünk elgyengülhet.
Túlzott napozás: az UV-A sugárzás a bőröregedés jeleinek mintegy 80%-áért felelős, míg az UV-B-sugárzás nagymértékben megnöveli a bőrrák és a szürke hályog előfordulását. A túlzott és védekezés nélküli napozás hatására bőrünk ráncossá, rugalmatlanná válhat.
A barnulás: abból áll, hogy a bőrünk legalsó hámrétegében a melanociták festékanyagot, melanint termelnek, hogy védekezzenek a sugárzás ellen. A melanin UV-sugárzás hatására oxidálódik és besötétedik, így javul az UV-elnyelő képessége – ezzel védi a bőr többi sejtjét a sugárzástól.
A naptejek: egyre több kémia fényvédőről derül ki, hogy nem csak a bőrünkre káros, hanem a környezetre is, hozzájárulnak a korallok színtelenedéséhez, végső soron pusztulásához. Több kémiai fényvédő hatóanyagról derült ki, hogy megzavarják a belső elválasztású mirigyek működését, magyarán megbolygatják a hormonháztartásunkat és emiatt kockázatosak.
Fizikai fényvédelem: A nap káros hatásai elleni leghatékonyabb védelem, ha egészségtudatosan igyekszünk minél kevesebb időt tölteni a napon. Célszerű, ahol lehet az árnyékos oldalakon, helyeken közlekedni, tartózkodni. A széles karimájú kalap és a napszemüveg a fejet, az arcot és a szemet védi, míg a test védelme függ a ruházat vastagságától, színétől és anyagától is.
Antioxidánsok használata: semlegesítik a napfény által okozott, szabad gyökök miatt keletkezett károkat. Az antioxidánsok mindegyike elősegíti a szinergikus védekezést, és segíti a bőrt rugalmasnak, egészségesnek, egyenletes tónusúnak és élénknek maradni. Az A vitamin és a karotin napvédő hatását már rengeteg kísérletben kimutatták, viszont érdekességük, hogy belsőleg használva sokkal hatékonyabbak. Ezért nyáron mindig nagyon sok narancssárga és piros zöldséget és gyümölcsöt fontos enni.
Bőrnyugtatók alkalmazása: a napégés tulajdonképpen egyfajta bőrgyulladás. Már a nyár, de legfőképp a nyaralás megkezdése előtt hetekkel elkezdhetjük a bőrünket hidratáló, antioxidánsokban, E-vitaminban gazdag krémekkel kezelni, felkészíteni a várható hatásokra. Ha huzamosabb ideig napon tartózkodtunk, mindenképp szükséges nyugtatni a bőrünket panthenol és allantoin tartalmú krémekkel, amelyek megfelelően hidratálnak, és a bőr védőrétegét is segítenek regenerálni.
A skandináv szépségápolásról
Filozófia: A hangsúly a minőségi és helyi alapanyagokon van, holisztikus szemlélettel karöltve. Az N-Beauty jelszava az egyszerű és természetközeli szépségápolás az egészségtől ragyogó kinézetért. Inkább csak néhány szükséges terméket használjunk, de azok legyenek minőségiek. Büszkék a helyi adottságaikra, és azokat tartják a legmegfelelőbbnek a saját bőrük és hajuk ápolására. Ragyogó, élettel teli, hidratált bőr jellemzi őket, de elméletük szerint a legjobb bőrápoló készítmény sem képes csodát tenni, ha az ember nem kiegyensúlyozott és egészséges. Ennek megfelelően nagy hangsúlyt fektetnek a sportolásra, a szociális életre és törekednek a belső harmóniára.
Összetevők: A készítmények aktív, magas koncentrációban jelen lévő, természetes és igen ritka összetevői között akadnak olyanok, melyet az Északi-sark legtávolabbi területeinek szívéből, vagy a sarki óceánok mélyéről származnak. Egy fontos északi különlegesség van, ami minden bőrápoló készítménybe bekerül. Ez pedig a kristálytiszta, Sarkvidéki forrásvíz. Az ősidők óta használják a finn nyírfákat. A törpemálna ritka lappföldi kincs. A hamvaskéreg gomba egy főleg Finnországban található gomba. A fekete és vörös áfonyát évszázadok óta használják gyógyszerként. Az északi szeder és az északi fenyőkéreg-kivonat is gyakori alkotóelem magas antioxidáns tartalmuk miatt. A skandináv hideg vizekből nyert algák nagyon erős természetes bőrápoló összetevők, hidratáló és öregedésgátló tulajdonságokkal rendelkeznek.
Márkák: A skandináv szépségipari márkák középpontjában a természetes összetevők állnak, jellemzően letisztult csomagolással. A Lumene egy letisztult és természetességre törekvő finn kozmetikai márka, ami a termékeiben a sarkvidéken élő növényeket használja. A Flow Cosmetics jelszava, hogy valóban jó termékek csak jó alapanyagokból készülhetnek. A svéd L:A Bruket márka a természetes és organikus bőrápolás híveként Svédország nyugati partján, egyszerű filozófiával rendelkezik: innováció a természet, nem pedig a vegyi anyagok által vezérelve.
A kezdetektől a folytatáson át a ráadásig
Az L.A. Signature márka alapítóiról olvashatsz, megismerheted a történetünket.
A monogram: Lőrik Andi vagyok, a márka megálmodója. Imádtam a parfümöket már gyerekként is, egész egyszerűen boldog voltam tőlük.
Illattudatosság: Nem csak a jó illatok fontosak nekem, hanem a kevésbé jók is. A mai napig mindig mindent megszagolok, az ételtől kezdve, természetesen a könyvön át, az összes kezembe vett tárgyig.
Útkeresés: Annyira sokfelé kerestem az utamat, hogy végül elindultam megkeresni önmagamat. Aztán valószínűsíthetően ennek köszönhetően, egyszer csak megtaláltam életem párját is. Farkas Tibor, ő a vállalkozás hivatalos képviselője, övé a név a termékek dobozán. A vállalkozásban ő szám, én a betű.
Karrierváltás: Ugyan még nem kristályosodott ki az elképzelés, csak éreztem, hogy ez nagyon, de nagyon tetszik nekem, úgy vonzott ez a dolog, mint a mágnes. Lázas keresésbe kezdtem a neten a tanulási lehetőségekről, és azt éreztem, hogy nekem mindent tudnom kell ezzel a szakmával kapcsolatban.
Családi vállalkozás: Rengeteg információ ülepítésével és tudatos végiggondolással meg is született az elvárás. Az összes termék tegye a dolgát a funkciójának megfelelően, a hidratálás és táplálás tartson ki egész nap, a tisztítás és tonizálás maximálisan működjön. Legyenek tökéletes az alapanyagok, legyen a termék textúrája és felszívódása luxus minőségű, legyen az illata annyira kellemes, amennyire lehet, annyi ideig, amíg a használata indokolja.
A ráadás: A termékek összetevőit csoportosíthatjuk így: vizek, hatóanyagok, olajok, emulgeálószerek és tartósítószerek. Ezek mindegyike tudatosan, határozott elvek mentén kerültek kiválasztásra. Mivel a vizek semleges kémhatásúak, ezért egyértelműen esett a választás a desztillált vízre, mint a szervezetünk működését legideálisabban támogató alkotóra. A legjobbnak hatás és biztonság szempontjából a természetazonos hidratáló összetevők ítéltettek, melyeket a bőr amúgy is tartalmaz, mint például a hialuronsav, urea, stb, így az egészséges és biztonságos működés biztosítva van a termékekben. A hazai környezeti viszonyoknak köszönhetően az itthon megtalálható napraforgó, sárgabarack, mandula, dióolajok nagyon jó minőségűek. A termékeinkben 100 % növényi eredetű, biokozmetikumokban is engedélyezett, emulgeáló hatása mellet bőrápoló tulajdonsággal is rendelkező emulgeálószereket használunk.
A hidrogén ereje, avagy a pH
Az oldatok kémhatása: Az oldat pH-ját egy 0 és 14 közötti numerikus skála jelöli. A 7-es pH semleges, az alatti savas, feletti pedig lúgos kémhatású. Az enyhén lúgos környezet ideális az anyagcsere-folyamatoknak. Az értéket szervezetünkben ún. puffer rendszerek befolyásolják és tartják egyensúlyban. Szervezetünkben a savak és bázisok természetes egyensúlya döntő fontosságú.
A bőr kémhatása: A bőr átlagos pH-ja 4,7-5,7. A férfiak bőre általában savasabb, mint a nők bőre, és bár bőrünk pH-ja az életkorral növekszik, továbbra is savas. Amikor megszületünk, a bőr semleges pH-jú, de idővel savassá válik. A savköpeny pH-értéke kicsit magasabb télen, mint nyáron.
A bőr megfelelő ápolása: A bőrfelszín optimális, enyhén savas pH-értéke tisztálkodás hatására könnyen eltolódik lúgos irányba, aminek következtében a bőr kiszárad, feszül, húzódik és érzékenyebbé válik. A tiszta csapvízzel történő zuhanyzás is kedvezőtlen hatással van a bőr savköpenyére, hiszen a csapvíz pH-értéke 7. A tisztálkodási szereken túl a bőrápoló készítmények esetében még fontosabb, hogy figyeljünk a kémhatásra, mivel egy krém órákon keresztül is a bőrön marad.
A K-Beautyról pro és kontra
Korea, mint a szépségipar fellegvára: Sokat hallhatunk Dél-Korea kapcsán a szépségről. Egyrészt majdnem minden lakosra jut egy plasztikai sebész, mivel megszállottan vágynak európai arcvonásokra, ezért szinte a plasztikai sebészet fellegvára lett Korea. Másrészt a nagy francia kozmetikai márkák az 1990-es években olcsóbb gyártási országokba helyezték át a termelésüket, így Koreában üresen maradt a sok szépségápolási gyártósor és laboratórium, így adott volt a technikai lehetőség a számtalan koreai szépségápolás márka megjelenéséhez.
Pro: Ami a koreai szépségápolásról nagyon pozitívan elmondható, hogy óriási a hangsúlyt fektetnek a fényvédelemre. Ennek megfelelően az ázsiai emberek soha nem napoznak, a lehető leggyakrabban kerülik a közvetlen napfényt és nagyon ügyelnek a fényvédelemre. Ezen kívül, ami még a szép bőrképük kialakulásához nagyban hozzájárul, a belülről szépülés, azaz a nemzeti eledelüknek számító kimchi mindennapos fogyasztása.
Kontra: Ami viszont a túlzásba vitt bőrápolás ellen szól, az többek között a környvezetvédelem. A rengeteg egyadagos csomagolás, az egyesével csomagolt arcmaszkok egyrészt rengeteg szemetet termelnek, ezen felül a fiatalokat célba vevő csomagolás túlzott festékanyagot is használ. Másrészt a Koreából rendelt bőrápolási termékeknek óriási az ökológiai lábnyoma. Ugyan a bőrünknek jót tesz a fizikai napvédelem, de a rengeteg mennyiségű kozmetikai fényvédő szer már ártalmas mind a bolygónknak, mind a bőrünknek. A további probléma ezen felül az, hogy a bőr mikrobiomjának sem tesz jót a rengeteg, egy rutin során alkalmazott kozmetikum.
A mikrobiomról
A mikrobiom a mikrobák összessége, amelyek velünk, bennünk, rajtunk élnek, táplálnak, védenek, valamint időnként kihasználnak minket. A mikrobák a bőrön, a szájon, a nemi szerveken, a tüdőben és az emésztőszervekben egyaránt megtalálhatók
A bélrendszer és a betegségek: a bennünk élő mikrobák nagy része az emésztőrendszerben, ezen belül is a belekben található, a jótékony működésük nagy szerepet játszik az egészségünk megőrzésében. Minden, amit megeszünk vagy megiszunk, a külvilágból származik, majd a bélrendszeren áthaladva kerül be a szervezetbe. Ezért az emésztőrendszer nem csak a tápanyagok szervezetbe juttatásáért és a salakanyagok eltávolításáért felelős, hanem folyamatos védelmet is kell biztosítania a környezet káros hatásaival szemben. Kölcsönhatásos összefüggésben működik az egész szervezetünk, így többek között ezért sem mindegy, hogy milyen minőségű táplálékot juttatunk a szervezetünkbe.
A táplálékunk és a környezetünk: a minőségi táplálék alatt a növényi rostban gazdag, az erjesztett ételeket, és minőségi húsokat tartalmazó táplálkozást értjük. A húsok esetében nagyon fontos, hogy biogazdálkodásból származó, jó minőségű húst fogyasszunk. Az erjesztett ételek, mint az élőflórás joghurt, kefír, savanyú káposzta, kimchi, rendszeres fogyasztásával is támogatjuk a mikrobiomunkat. A fermentált ételek tele vannak élő mikroorganizmusokkal melyek hasznosak a saját bélflóránk számára. A környezetünk tisztántartása során sokszor feleslegesen pusztítjuk el azokat a jótékony mikroorganizmusokat, amelyek a káros baktériumok elpusztításában a segítségünkre lehetnének. A hétköznapok során nincs szükség sterilitásra, patika tisztaságra.
A bőrünk mikrobiomja: a megfelelő savas közeg megteremtése érdekében fontos megfelelő tisztító és ápoló szereket használnunk a bőrápolásunkhoz. A bőrnek egyáltalán nem tesz jót a fertőtlenítés, az alkohol tartalmú szerekkel végzett lemosás, mert a védőgátunkat alkotó mikrobiomunkat is pusztítjuk vele, és a felszíni faggyút is letöröljük. Azon kívül, hogy ezáltal egy száraz, húzódó érzést, de még egy kórokozói támadásoknak is jobban kitett bőrt kapunk.