Vitaminok a bőrápolásban

A mai modern világunkban kevesen tudják megtenni, hogy kikerüljék azokat a környezeti ártalmakat, amikkel nap, mint nap találkozunk. Az UV sugárzás, a szmog városban nehezen elkerülhető, ezért a legtöbb, amit tehetünk, hogy enyhítjük ezeket a károkat.  A vitaminok képesek a fokozott oxidatív stressz ellen fellépni, szabályozzák az anyagcsere-folyamatokat, óvják a sejteket, és fontos szerepet játszanak az immunrendszer karbantartásában – így segítenek, hogy a bőrünk természetes szépségét megőrizzük.

Vitaminok

 

Az 1910-es években jutott el a tudomány odáig, hogy az évszázados tapasztalatokat összegezze. A tápláléknak az energiát szolgáltató tápanyagokon, az ásványi sókon és a vízen kívül egyéb járulékos anyagokat, azaz vitaminokat is kell tartalmaznia.

Az elnevezést Kazimir Funk lengyel biokémikus (1884-1967) használta elsőként1912-ben, mikor felismerte, hogy egy életfontosságú (vita-) nitrogénvegyületről (-amin) van szó.

Kísérleti úton megállapították, hogy a patkányok zavartalan fejlődéséhez legalább két ilyen anyagra van szükség. Az egyik zsírban, a másik pedig vízben oldódik. Ekkor nevezték el az elsőt A-, a másodikat B-vitaminnak.

Az egyik vízben oldódó vitaminról kiderült, hogy a skorbutra hatástalan – tehát kell lennie egy harmadik anyagnak is. Ezt nevezték el C-vitaminnak. Majd az A-vitaminról állapították meg, hogy két vitamin keveréke. A csukamájolaj több órán át 100 °C-on tartva elveszti szaruhártyafekély gyógyító hatását, de az angolkórra még így is hatásos, ezért ezt D-vitaminnak nevezték el. Később a harmadik zsírban oldódó anyagot E-vitamin lett, majd a K-vitamin következett. Ezzel majdnem egy időben felfedezték, hogy a B-vitamin sem egységes, így jutottak a B1-vitamin, majd később a hevítési kísérletek után a B2-, B6-, és B12-vitaminok felfedezéséhez.

Találtak még más alkotórészeket is, amelyek kémiai szerkezetét már ismerték, ezeket kémiai nevekkel (például: biotin, nikotinsav, pantonténsav), de emellett B-komplexen belüli számmal is (sőt, egyeseket több jelöléssel is, például biotin, =B7-vitamin).

B-komplex

 

B-komplexnek nevezzük a teljes B-vitamin-csoportot, amelybe az összes B-vitamin-módosulat beletartozik. A szervezetnek mindegyik B-vitaminra szüksége van, az egyik nem helyettesíti a másikat. Koenzimekként működnek, segítenek az enzimeknek a kémiai reakcióba lépésben más anyagokkal, valamint részt vesznek az energiatermelésben.

A B-komplex vitaminok segítenek fenntartani az idegek, a bőr, a szem, a haj és a máj egészségét, valamint egészséges izomtónust, gyomor-bél traktust és megfelelő agyműködést garantálnak.

 

A „B” betű utáni, alsó indexben lévő számok kialakulása:

 

B1 Tiamin
B2 Riboflavin
B3 Niacin
B5 Pantoténsav
B6 Piridoxin, Piridoxál, Piridoxamin
B7 Biotin
B9 Folsav
B12 Kobalamin

B3 vitamin származék: Niacinamid

 

A niacinamid (azaz nia) az emberi szervezetben természetes módon keletkező, B3 vitamin származék. Egy igazi multifunkciós nagyágyú.  A pattanásos bőr kezelésére kiváló, mert normalizálja a faggyútermelést és gyulladáscsökkentő hatású.

A bőr védőrétege nagyon fontos szerepet játszik az egészséges bőrműködésben: óv és segít megőrizni a hidratáltságot. Ha sérül, akkor a bőröd például kiszáradhat, irritációra és gyulladásra hajlamosabbá válhat, és jobban ki lehet téve a környezeti ártalmaknak is.

A nia fokozza a keratin-, ceramid-, és kollagénszintézist, ezáltal segíti a bőr védelmi funkciójának és rugalmasságának helyreállítását és növelését, a felsőbb rétegek víztartalmának megőrzését, ettől a bőröd pedig puhább és ellenállóbb lesz. Érettebb bőr esetében igazoltan ránckisimító.

Bőrfehérítő hatású is, halványítja a már kialakult pigment és májfoltokat. Tág pórusok elleni is segít, mert simító és feszesítő hatásának köszönhetően rugalmasabbá teszi a pórusokat.

Ezeken felül még antibakteriális tulajdonságai is vannak, és segíti a bőröd UV-sugarakkal szembeni védekezőképességét.

Természetes forrása a spárga, a hüvelyesek (borsó, lencse, bab), de szintén fontos forrás a gyümölcsök közül a sárgadinnye, a magok közül a napraforgómag és a gabonafélék közül a barna rizs és az árpa.

A Borotválkozás utáni balzsamunk tartalmaz niacinamidot, ami egy könnyű, balzsam állagú, gyorsan felszívódó, extra hidratáló és ápoló készítmény, minden bőrtípusra.

B5 provitamin: Panthenol

 

A panthenol a B5 vitamin provitaminja, azaz előanyaga. A sejtanyagcsere és a lipidszintézis folyamataiban kiemelkedő fontosságú. A megfelelő lipidszintézis elengedhetetlen a bőr egészséges védőrétegének folytonos megújulásához. Ha ez a védőréteg fellazul, a folyamatos vízvesztés következtében a bőr kiszárad, gyulladásra hajlamossá válik. A lipidtermelés támogatása és a nedvességmegkötő tulajdonsága révén a panthenol hidratáló hatású,  használatával a bőr teltebbé, feszesebbé, puhábbá válik.

Neve a görög „panthoten” szóból származik, amely azt jelenti „mindenhol”.

A lipidréteg védelme révén bőrnyugtató és gyulladáscsökkentő hatású is. Igazoltan csökkenti az UV sugárzás, és a kemikálisák (SLS) okozta irritációt. Nagyon jól tolerálható, bőrrokon, gyorsan felszívódó anyag. Az érzékeny és a finom bababőr ápolására egyaránt alkalmas. A bőr mikrobiomját sem befolyásolja kedvezőtlenül, mivel a bőr felületén csak a jótékony baktériumtörzsek szaporodását segíti elő.

Miben találjuk az élelmiszerekben? Joghurt, dió, fehér húsok, teljes magvak, búzacsíra, spenót, korpa, sörélesztő, vese, máj, szív, brokkoli, hüvelyesek, hering, tyúktojás, tej, marhahús, narancs, hajdina, lencse, dinnye, paradicsom.

A panthenol megtalálható a Feketebodzás arctonikunkban, így az ezzel való tisztítás a reggeli arcápolás tökéletes első lépése. A Dekoltázskrémünk pedig a benne található panthenol segítségével a bőrödet feszesebbé és puhábbá teszi.

 

Képek forrása: pexels.com